Záhady, tajemství a mystéria České republiky

Kostel sv. Mořice a kostlivci švédských vojáků

Kostlivci - sv. Mořic

Nad šumavskou vesnicí Annín se nachází místo zvané Mouřenec. Stojí zde raně středověký kostel sv. Mořice a v jeho okolí zbytky dávno rozpadlých domů. O kostelu i celém jeho okolí se vypráví záhadné legendy a pověsti. Během třicetileté války v 17. století tudy prý procházeli švédští vojáci, kteří plenili kde co. Místní obyvatel na ně políčil past - vykopal příkop, do kterého zapíchal ostré předměty. Přicházející vojáci do zamaskované pasti popadali. Nemilosrdný statkář je ještě zaživa zasypal. Od té doby se na Mouřenci ozývá nářek a projevují se zde nevysvětlitelné a strašidelné jevy.

Sv. Mořic je sám o sobě architektonicky i historicky neobvyklou stavbou. Na přilehlém hřbitově se nachází kostnice z 18. století. Bývaly zde uchovávány kosterní pozůstatky až několika tisíc lidí, a kosti se zde nachází dodnes. Komu tyto kosti patří s jistotou nevíme. Prý by mohlo jít o kosti Švédů z dob třicetileté války. Zvláštní je zde také složení půdy, které znemožňuje rozklad pohřbených těl. Některé pověsti praví, že se zde zjevují kostlivci či se v okolí nachází světélkující kosti. Vypráví se také, že ve 20. století vykradla kostel sv. Mořice skupinka vandalů. V kostele dokonce otevírali i rakve, ale nic cenného nenašli. Všichni tito zloději ve velmi blízké době zemřeli. Nakazili se při vykrádání hrobů?

V některých místech hřbitova údajně působí negativní energie. Stejně tak je záporná energie vyzařována ze skalního masivu, který stojí nedaleko kostela. Tento skalní hřeben proto mohl být v minulosti využíván k magickým rituálům a může se tady zdržovat démon. Mouřenec s kostelem sv. Mořice je záhadné a pozoruhodné místo. Je tato středověká svatyně poznamenána krvavými událostmi, které zde proběhly? Skutečně se zde zjevují duchové a kostlivci zabitých švédských vojáků?

Kostel sv. Mořic
Hřbitov u kostela sv. Mořice
Kostnice
Kostnice na hřbitově
Kostnice
Kostel na Mouřenci

Komentáře

No Avatar
Pilot (neověřeno) on 03.01.2016

U kostela sv. Mořice i uvnitř kostela se točily některé scény pohádky Anděl Páně. Je to zajímavé místo.

Sdilejte!

Reklama