Záhady, tajemství a mystéria České republiky

Astrální bytosti a projevy

Hans Hagen, přízrak lomů České Ameriky

Hagen - přízrak lomů

Mezi lidmi už desítky let koluje nespočet interpretací legendy o Hansi Hagenovi. Vypráví se, že to byl voják wehrmachtu, který se na konci druhé světové války tak nějak pozapomněl ve vápencových lomech zvaných Česká Amerika. Český kras je provrtán mnoha chodbami a rozsáhlými lomy, nedaleko leží hrad Karlštejn a celý kraj je odnepaměti oblíbený mezi trampy.

Hřbitov Velhartice, oživlé mrtvoly a temný rituál

Velhartice - hřbitov

U Velhartic nedaleko Klatov leží osamocený kostel sv. Máří Magdaleny se hřbitovem. Velhartický hřbitov je místem velmi strašidelným a děsivým. Je to místo prý natolik negativní a zlé, že se nedoporučuje ho navštěvovat, natož zde pobývat. V dávných dobách se zde odehrálo něco velmi děsivého, proběhl zde rituál černé magie, při kterém došlo k oživení mrtvého. Samotný obřad nejspíš dopadl úspěšně. Od té doby na konkrétním místě hřbitova působí silná negativní energie. Legendy vypráví o tom, že oživlá mrtvola unesla z vesnice dívku a přeskočila s ní zeď hřbitova.

Jihlavské podzemí, svítící chodba a průchod do jiné dimenze

Jihlava, hlavní město Vysočiny, ukrývá pod svým povrchem kolem 25 km podzemních chodeb. Starobylé katakomby klikatící se pod městem ukrývají mnoho tajemství. Nejzajímavější a nejzáhadnější část chodeb je dokonce veřejně přístupná. První pozoruhodnou věcí, kterou je možné v jihlavském podzemí vidět je svítící chodba neboli “svítivka”. Několikametrový úsek chodby ve tmě zeleně září. Pravděpodobná teorie vysvětlující světélkující stěny i strop pochází z dob okupace.

Plakánek, dětský pláč v údolí

Údolí Plakánek pod hradem Kost

Údolí Plakánek se rozkládá v Českém ráji nedaleko hradu Kost. Je to krásné místo opředené mnoha bájemi. Několik historek se váže k názvu údolí. Některé jsou pohádkové, jiné děsivé. Jak tedy přišlo toto místo ke svému jménu? První legenda vypráví o tom, že se uhlířovi se ženou ztratilo dítě. Oba nešťastní rodiče vyrazili hledat svého potomka do okolních lesů. Konečně po dlouhém hledání uslyšeli dětský pláč. Vydali se za zvukem, kde našli své dítě. Celá rodina se šťastně vrátila domů. Od té doby je prý údolí nazýváno Plakánek. Jiná pověst vysvětlující původ jména je mnohem strašidelnější.

Hrad Kost, strašidla, duchové a záhadné zvuky

Hrad Kost

O mnoha českých hradech se vypráví tajemné a strašidelné historky, pověsti a legendy. Jinak tomu není ani v případě hradu Kost. Prý se tady dějí podivné věci, ozývají se tu prazvláštní zvuky. Paranormální jevy se většinou vyskytují na místech či v objektech, ve kterých se v historii odehrály hrůzné činy, tragické a děsivé události. To ale neplatí na Kosti. Historie tohoto středověkého hradu v údolí Českého ráje není nikterak pohnutá, není známo, že by zde došlo k vraždám, prokletím nebo dalším možným událostem, jejichž důsledkem by mohl být výskyt astrálních bytostí či projevů.

Kostel sv. Mořice a kostlivci švédských vojáků

Kostlivci - sv. Mořic

Nad šumavskou vesnicí Annín se nachází místo zvané Mouřenec. Stojí zde raně středověký kostel sv. Mořice a v jeho okolí zbytky dávno rozpadlých domů. O kostelu i celém jeho okolí se vypráví záhadné legendy a pověsti. Během třicetileté války v 17. století tudy prý procházeli švédští vojáci, kteří plenili kde co. Místní obyvatel na ně políčil past - vykopal příkop, do kterého zapíchal ostré předměty. Přicházející vojáci do zamaskované pasti popadali. Nemilosrdný statkář je ještě zaživa zasypal. Od té doby se na Mouřenci ozývá nářek a projevují se zde nevysvětlitelné a strašidelné jevy.

Dolský mlýn a duch mlynářova syna

Zřícenina vodního mlýna se nachází v národním parku České Švýcarsko. Dolský mlýn leží nedaleko vesnic Kamenická Stráň, Jetřichovice a Vysoká Lípa na řece Kamenici. První zmínky o mlýnu pochází z 16. století. Známo je, že šlo o trojkolový mlýn, dvě kola mlela a třetí pohánělo pilu. Svým vzhledem a umístěním uprostřed lesa působí mlýn velmi tajemným a strašidelným dojmem. Že jde o temné místo dokazují i zdejší pověsti.

Býčí skála, jeskynní svatyně z doby železné

Uvnitř Býčí skály

Jeskyně Býčí skála se nachází v Moravském krasu a hraje důležitou roli v kultuře a krajině již od mladšího paleolitu. Nejvýznamnější archeologické nálezy pochází ze starší doby železné. Prostor jeskyně byl v dávných dobách využíván jako svatyně. Archeologické průzkumy objevily mnohé předměty a také lidské ostatky. V Býčí skále byly nalezeny kosti a pozůstatky asi 40 lidí. Většinou šlo o ženy, často s oddělenými končetinami a hlavou. Nalezena byla také lebka mladé dívky, která vykazovala známky po jakési “operaci” za účelem vyhnání zlého ducha z hlavy.

Pohádka, statek s temnou minulostí

Pohádka neboli Christlhof

Na okraji Šumavy, asi 15 km jižně od Klatov, se nachází nechvalně známý statek zvaný Pohádka, dříve známý jako Christlhof. Dnes opuštěná a rozbořená usedlost leží na samotě nedaleko osady Bradné, kousek od Čachrova. Strašidelnou pověst si toto místo s sebou nese už od 19. století. V roce 1828 vypuknul v nedalekém Strážově požár, při kterém lehla popelem značná část vesnice. Místní lidé věřili, že za oheň může stará žena, o níž se tradovalo, že je čarodějnice, a která bydlela v chatrči nedaleko Pohádky. Lidé rozhořčeni tragickým požárem domnělou čarodějnici ukamenovali.

Klášter Pivoň, útok rozzlobeného ducha

Klášter Pivoň, útok rozzlobeného ducha

Pivoňský klášter se nachází ve vesnici Pivoň v pohraničním kraji západně od Domažlic. Klášter byl založen Augustiniány ve 13. století. V roce 1994 přichází do nevyužívaného a značně chátrajícího kláštera kameníci, aby rozpadlé a historicky cenné klášterní budovy zrekonstruovali. Během opravných prací objevili záhadně vyraženou bytelnou mříž a na tom samém místě pořídili šokující fotografii. Podařilo se jim zachytit bílý průhledný obrys lidské postavy. Tato nevysvětlitelná skutečnost je vystrašila natolik, že probíhající stavební práce v kostele ukončili.

Stránky

Sdilejte!

Reklama