Hans Hagen, přízrak lomů České Ameriky

Česká Amerika

Mezi lidmi už desítky let koluje nespočet interpretací legendy o Hansi Hagenovi. Vypráví se, že to byl voják wehrmachtu, který se na konci druhé světové války tak nějak pozapomněl ve vápencových lomech zvaných Česká Amerika. Český kras je provrtán mnoha chodbami a rozsáhlými lomy, nedaleko leží hrad Karlštejn a celý kraj je odnepaměti oblíbený mezi trampy. Byli to právě trampové, výletníci a další dobrodruzi, kteří začali šířit hagenův příběh mezi lidi.

Vypráví se, že Hagen se v útrobách podzemních chodeb ukrýval snad celé měsíce. Čím se živil, a jak přežíval v nehostinných podmínkách, není známo. Stejně tak není jisté, jaký Hagena potkal osud a kde je mu konec. Možná zemřel hlady v závalu a od té doby se v labyrintu chodeb zjevuje jeho přízrak, který trestá nezvané návštěvníky.

Známá jsou konkrétní místa, kde údajně Hagen pobýval. Jedna z chodeb důlního komplexu nese pojmenování Hagenova štola. Nachází se v ní starý hornický gong. Legenda praví, že kdo na gong třikrát zazvoní, přivolá Hagena a zemře. Komu se přece jen podaří uniknout ze štol, jeho osud bude i tak do roka zpečetěn. Hagen se stal strašidelným démonem České Ameriky. Objevena byla údajně i kostra s uniformou wehrmachtu a německými zbraněmi. Některá svědectví uvádějí, že se ve štolách ozývají tajemné kroky. Některým návštěvníkům lomu prý v noci mizely zásoby jídla a oblečení. Živil se ukrývající se voják právě kradením jídla místních horníků? A byl Hans Hagen skutečně vojákem wehrmachtu nebo šlo třeba o horníka z místních lomů? Těžko říct, kde je pravda. Možná je legenda o Hansi Hagenovi jen výplodem bujné fantazie trampů – temné, chladné a spletité chodby důlního díla samy o sobě vznik takových příběhů podněcují. Přečtěte si další informace: 
Hagen
Česká Amerika
Fotografie České Ameriky