Hrad Houska, brána do pekel

Hrad Houska

Na Kokořínsku se u vesnice Houska tyčí stejnojmenný hrad. Na Housce prý působí tajemné síly a podle pověstí je v něm brána do pekel nebo snad vstup do jiné dimenze. Hrad Houska byl podle nejnovějších zjištění zbudován asi ve 13. století, tedy ve velmi podobném období, ve kterém vzniknul i nedaleký Bezděz. Některé teorie tak poukazují na to, že hrad Houska byl zbudován snad bezúčelně – nabízí se možnost, že byl postaven na tomto záhadném místě, kde je vstup do pekla, aby chránil náš svět před tím, co by tudy mohlo přijít. Nejzáhadnější částí hradu je hradní kaple. Právě ta by se měla nacházet přímo nad průrvou do pekel a je vlastně takovým špuntem – brání vstupu zlých sil. Jsou známy případy, kdy skupinky odvážlivců chtěly strávit noc v této kapli, avšak do rána zde nevydrželi a ještě v noci prý raději utekli.

Další legenda praví o tajemné postavě v černá kápi bez obličeje. Prý se tento přízrak zaměřuje na ty, kteří chtějí navštívit hrad v noci nebo na něm chtějí dokonce přespat.

Kokořínsko a Kokořínský důl jsou označované jako Máchův kraj. S hradem kouska a údajným průchodem do jiného časoprostoru je spojován také fiktivní dopis Karla Hynka Máchy, který měl napsat svému příteli Eduardu Hindlovi. K autorství tohoto smyšleného dopisu se přiznala Františka Vrbasová, která jej napsala pro knihu Čas hradů v Čechách. I přesto je tento dopis stále často zmiňován (někdy i jako autentický od K. H. Máchy) v souvislosti s Houskou i vstupem do podsvětí.
Přečtěte si další informace: 
Stránky hradu Houska